Saint Paul University Surigao was hailed FIRST RUNNER-UP in the over-all ranking.
Here is the list of Paulinian journalists who emerged victorious in the recently concluded Division Schools Press Conference held at Surigao City National High School, Caraga Regional Science High School and Surigao West Central Elementary School:
News Writing Filipino
Sophia Marie Olvis - 6th Place
News Writing English
Miguel Angelo Trinidad - 2nd Place
Feature Writing Filipino
Marielle Creman - 2nd Place
Feature Writing English
Clara Ranalan - 1st Place
Editorial Writing Filipino
Ericka Josh Therese Lo - 6th Place
Editorial Writing English
Kristina Dumadag - 2nd Place
Sports Writing Filipino
Warren Setias - 7th Place
Sports Writing English
Jeremy Eviota - 1st Place
Science and Tech. Writing Filipino
Jessica Golocino - 1st Place
Science and Tech. Writing English
Ylenna Mondano - 1st Place
Copyreading and Headline Writing Filipino
Iza Clare Mira - 6th Place
Copyreading and Headline Writing English
Rian Quiachon - 3rd Place
Photojournalism Filipino
Keishi Ortiz - 4th Place
Photojournalism English
Alexandre Dolon - 4th Place
Editorial Cartooning Filipino
Euclid Soringa - 1st Place
Editorial Cartooning English
Cyndrelle Daligdig - 7th Place
Collaborative Desktop Publishing Filipino - 1st Place
Daverich Conol
Glaiza Abarico
Krystal Guntinas
Kate Egamao
Jhoana Eder
Trisha Josol
Angelou Supera
Collaborative Desktop Publishing English - 2nd Place
Caryll Matilac
Patricia Pomoy
Czaree Cassidy Pospia
Margarette Nimez
Wincy Leop
Kurt Tejada
Chim Diaz
Radio Broadcasting Filipino - 2nd Best Radio Production
3rd Best Script
Sheena Arciga - 3rd Best News Preseter
Lyssah Vergara - 2nd Best Anchor
Julie-Ar Sibala
Khienja Gonzaga
Aaliyah San Juan - 2nd Best Infomercial
Ralph Canda - 1st Best Technical Application
Bea Louise Gonzales
Radio Broadcasting English - 2nd Best Radio Production
2nd Best Script
Kirbie Valenzuela - 1st Best Anchor
Eulaine Crispino - 1st Best News Presenter
Trina Licera - 3rd Best News Presenter
Yestin Reyna
Lorijelle Yare - 4th Best Infomercial
Marcelo Meneses - 2nd Best Technical Application
Rochin Elnas
TV BROAD ENGLISH (PNC iNation) - First Place Best TV Production
First Best Script
First Best Infomercial
First Best Technical Application
Janella Sandoval - First Best News Presenter
Nino Sala -Second Best News Presenter
Doxa Llamera - Second Best News Anchor
Patrick Camarista - First Best Anchor
Romer Pacleb
Kim Namie Verano
Shacquille De Guzman
TV BROAD FILIPINO (Una mismo) - 2nd Best TV Production
2nd Best Script
2nd Best Infomercial
2nd Best Technical Application
Hannah Tulang - 3rd Best Anchor
Daniel Bataan - 2nd Best Anchor
Chloie Tugay - 3rd Best News Presenter
Angelique Labe
Sheenah Ortiz
Mikaela Ortega
Aisha Lao
Ms. Jennifer Agustin
Mr. Percious Bilazon
Mr. Frank Marba
Mr. Nino Migullas
Mr. Juan Paulo Tadifa
Mr. Walter Andit
Ms. Veverlyn Salvador
Mr. John Angelo Rejuso


Post a Comment